czwartek, 4 sierpnia 2016

Super Tonja !!!

"Tonja z Gimmerdalen"
Maria Parr
Heleen Brulot
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015


Do grona moich ulubionych bohaterek w literaturze dla dzieci dołącza Tonja. Zachęcam Was do poznania tej rezolutnej dziesięciolatki. Wołają na nią mała łobuziara i duchem bliska jest Pipi. Ronji, Duni czy Polyanny. Wszystkie te bohaterki cechuje optymizm i wiara w siebie oraz wielkie serce. Taka jest właśnie Tonja z burzą rudych loków mknie na sankach, kiedyś wjechała nawet na prom. Dziewczynka jest jedynym dzieckiem w śnieżnej dolinie, dzięki niej dorośli nie zapominają o tym, co jest w życiu najważniejsze - zapał, relacje między ludzmi i kontakt z przyrodą.  Jej najlepszym przyjacielem jest Gunnwald, starszy, mrukliwy człowiek i ptak, o bardzo dziwnych zwyczajach. Tonja jest bardzo wrażliwa na krzywdę innych, zwłaszcza na osoby bliskie jej sercu, zawsze staje w ich obronie. Ciekawe, co się stanie po tym, jak jak jej najlepszy przyjaciel ulega wypadkowi, a do Glimmerdalen przybywa tajemnicza kobieta i straszny pies.
Książka jest wzruszająca i zarazem dowcipna, a autorkę okrzyknięto "nową Astrid Lindgren". 
Polecam i pozdrawiam :)

2 komentarze:

  1. Książka jest kapitalna, a zawadiacka Tonja rzeczywiście przypomina bohaterki Lindgren. Jest błyskotliwa, nie da sobie w kaszę dmuchać, ale nie brakuje jej też wrażliwości. Świetnie się czyta o jej przygodach. Czekam na inne książki tej autorki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dwie Siostry wznowiły w tym roku "Gofrowe Serce", debiut tej autorki (norw. 2005; pierwsze wyd. pol. NK 2007). Inne utwory tejże (wszystko małe formy, powieści jak na razie są tylko te dwie) nie były tłumaczone na obce języki i dostępne są tylko po norwesku.

      Usuń