czwartek, 31 marca 2016

Szkoła - droga - dom

Ballada
Blexbolex
Anna Topaczewska
Wytwórnia, 2014


 
Blexbolex czyli Bernard Granger urodził się w 1966 roku we Francji. Obecnie mieszka w Lipsku, w Niemczech. Jest twórcą komiksów i książek obrazkowych. Na szczególną uwagę zasługuje tryptyk, będący wizualną opowieścią o życiu, ludziach i pojęciach. Jego pierwsza część pt."Portrety ludzi", otrzymała główną nagrodę w konkursie "Najpiękniejsza książka świata" na Targach Książki w Lipsku. Druga część pt. "Pory roku", została wybrana na prezent dla wszystkich noworodków, przychodzących na świat w Dolinie Marny.
Ja opowiem Wam o części trzeciej pt. "Ballada". Po raz pierwszy w Polsce wydawnictwo Wytwórnia opublikowało książkę Blexbolex, autora którego prace należą do arcydzieł literatury dziecięcej. Mamy to szczęście, że posiadamy ją od niedawna w księgozbiorze Przystanku i możecie ją wypożyczyć u nas. Jest to pozycja wyjątkowa, nowatorska i oryginalna. Ilustracje są sitodrukowe, o wyraźnych, ostrych kolorach, kiedy zachodzi potrzeba zmieniają swoją tonację na bardziej mroczną. Technika sitodruku pozwala właśnie na uzyskanie niezwykle wyrazistych i w pełni nasyconych barw. Ilustracja gra tu pierwszą rolę, buduje nastrój, ciągnie całą opowieść. Obrazy ułożone są w logiczną całość. Jest to doskonały przykład na to, jak można opowiadać obrazem i jaki ma on silny wydźwięk. Pojawiające się słowa lub terminy są wyjściem do następnego etapu tej historii.
"Ballada to stara pieśń. To historia, którą opowiada kilka osób po kolei : każdy dodaje coś od siebie, ale nie pomija nic z tego, co już zostało opowiedziane.
Ta ballada mówi o tym, co przez kilka dni pewne dziecko napotkało w drodze ze szkoły do domu. A także o tym, jak jego mały świat nagle stał się bardzo duży.
To historia stara jak świat : każdego dnia zaczyna się do nowa."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz